Официальный сайт компании "Грико"

Утеплення мансардних поверхів

Слово «мансарда» прийшло до нас із французької мови. Так називається частина будівлі, що знаходиться під покрівлею і часто використовується в якості повноцінного житлового приміщення. Утеплення мансардного поверху часто забирає багато часу і сил, проте і результати того варті.

При облаштуванні мансардного поверху найважливішим є як слід утеплити покрівлю, оскільки знаходиться дане приміщення в горищному просторі. Його фасад цілком або частково створений поверхнею даху, котра може бути і ламаною, і похилою.

 

Навіщо проводять утеплення даху

У приміщення горища тепле повітря потрапляє знизу, з дому. Щоб воно не виходило назовні, необхідно встановити надійну теплоізоляцію. Завдяки якісному утепленню мансардного даху вдається значно зменшити витрати на опалення житлового будинку.

Повітря в приміщеннях містить велику кількість вологи. Оскільки воно тепле, згідно із законами фізики, все повітря поступово виявиться вгорі. Зовнішня частина покрівлі не повинна пропускати водні випари, для цього її треба забезпечити хорошою гідроізоляцією.

Усередині незахищеної покрівлі утворюється конденсат, на стінах через це з'являються мокрі плями, цвіль. Тому при встановленні утеплювача необхідно передбачити також пароізоляційний шар, інакше матеріал втратить свої теплоізоляційні властивості.

Перш ніж складати проект для здійснення теплоізоляційних робіт, бажано ознайомитися з існуючими технологіями, які застосовують залежно від обраного утеплювача. Підбирати матеріали слід для конкретних умов, при цьому звертати увагу потрібно і на характеристики, і на екологічність, і на довговічність. Це все має бути враховано в процесі складання схеми майбутніх дій. Важливо й те, як утеплювач реагує на намокання.

Як утеплюють покрівлю

До завершення процесу будівництва житлового будинку, перед монтажем покрівельного матеріалу під перекриття настилають плівку. Її завданням є захист дерев'яних конструкцій від впливу вологи. Усі інші операції, що відносяться до утеплення, зазвичай проводяться вже після того, як будинок збудований.

Утеплення покрівлі проводиться зсередини. Між утеплювачем і покрівельним матеріалом повинно бути передбачено невеликий простір. Це необхідно для припливу свіжого повітря, завдяки чому в приміщенні не буде зайвої вологи. При встановленні утеплення в приміщенні мансарди необхідно зробити так, щоб зберігався повітряний проміжок потрібної ширини. Для цього необхідно врахувати тип матеріалу.

Якщо покрівельним матеріалом є оцинкований профлист, металочерепиця або ж інші хвилясті листи, товщина вентильованого простору повинна бути 25 мм або більше. Якщо покрівля вкрита плоскими листами - м'яка бітумна черепиця, рулонні матеріали, оцинкована сталь або листи азбестоцементу - товщину проміжку слід встановити щонайменше 50 мм.

Також необхідно утеплювати і стіни кімнат мансарди. Найчастіше таку теплоізоляцію виконують ззовні: це не зменшує площу кімнат. Зовнішня утеплююча конструкція також захищає будову від впливу опадів, сонячних променів, тобто стіни прослужать набагато довше. Якщо утеплення виконують зсередини, це може привести до появи надмірної вологості. Тоді знадобиться монтувати витяжку чи вентиляцію.

Перекриття між поверхами також потребує утеплення. В такому разі в нижніх приміщеннях зберігається тепло. Звичайна утеплююча конструкція виконується наступним чином: на підлозі споруджується конструкція із дерев'яних брусків, а між ними укладаються плити утеплювального матеріалу, все це покривається плівкою, а зверху настелюються дошки. Останнім шаром укладають лінолеум або інше підлогове покриття.

Як обрати матеріал для утеплення мансарди

Основне правило для утеплювача, призначеного для використання в мансарді, - невелика вага. Конструкція і без нього виходить чималою, а покрівельні балки і крокви найчастіше розраховуються на певну вагу. У деяких випадках може виявитися необхідним посилення конструкції, щоб вона витримала додаткове навантаження.

 

Екструдований пінополістерол

Пінопласт

Скловата

Міцність на стискання

ДСТУ  17177-94

250

500

40-160

-

Щільність, г/м3

ДСТУ  17177-94

25-38

38,1-45

15-50

11-30

Теплопровідність при (25 ±5) °C, Вт/м2

ДСТУ 7076-94

0,029

0,03

0,038-0,041

0,036-0,043

 

Розрахунковий коефіцієнт теплопровідності при умовах експлуатації «А»

ДСТУ 7076-94

0,31

0,032

0,040-0,043

0,042-0,050

Розрахунковий коефіцієнт теплопровідності при умовах експлуатації «Б»

ДСТУ 7076-94

0,31

0,032

0,042-0,047

0,046-0,055

Водопоглинання, % від об’єму, не більше

ДСТУ  17177-94

0,2

0,2

1,8-4,0

10-15

Група горючості

ДБН 21-01-97

Г1 і Г4

Г2-Г4

НГ-Г1

Одним з найлегших утеплювачів є пінополістирол. Його напилюють на поверхню, після чого він застигає, отримуємо рівний шар, міцний, непроникний для вологи і тепла. Ватні утеплювачі мають меншу вагу, проте в разі намокання стають важчими.

Якщо роботи планується виконувати власноруч, напилюваний пінополістирол не підійде. Для нього необхідно купувати недешевий апарат-розпилювач або наймати бригаду фахівців. Краще зупинитися на плитах, їх можна прикручувати дюбелями або фіксувати за допомогою клею. Вони підходять і для стін, і для каркасу під покрівлею.

Не можна вибирати горючі матеріали для внутрішнього утеплення горищних приміщень. Якщо надумали купувати пінопласт або інший матеріал, що утеплює, переконайтеся для початку, що даний вид не схильний до спалахування. При виборі мінеральної вати майте на увазі, що її треба буде як слід ізолювати від пари усередині приміщення і від вологи зовні. При купівлі переконайтеся, що упаковка не пошкоджена. Якщо у волокна матеріалу потрапляє повітря, туди потрапляє і волога. У просоченої вологою, обважнілої вати комкаються волокна і матеріал втрачає свої робочі характеристики.

Правильно встановлена теплоізоляція повинна виконувати наступні завдання:

• створювати перешкоду теплому повітрю і парам, які здатні проникати в товщу утеплювача;

• шляхом провітрювання знищувати пару, що потрапила в товщу даху;

• не допускати виникнення бактерій, цвілі, перешкоджати накопичуванні вологи, виходу теплого повітря до даху, що призводить до утворення бурульок.

Конструкція покрівельного пирога повинна включати в себе такі шари:

• теплоізоляційний шар;

• кроквяна система;

• пароізоляція;

• гідроізоляція;

• покрівельний матеріал.